EP nariai: „L. Volkovo užpuolimas – tai ir provokacija prieš Lietuvą“

2024-03-15 |

Europos Parlamento (EP) narių Andriaus Kubiliaus ir Rasos Juknevičienės savaitės apžvalgoje iš Strasbūro, kur vyko plenarinė sesija, daugiausia dėmesio buvo skiriama temoms, susijusioms su įvykiais Lietuvoje ir kitur – buvusio Aleksandro Navalno bendražygio Leonido Volkovo užpuolimui, Rusijoje vyksiantiems prezidento „rinkimams“ ir kitoms aktualijoms. 

Pasak R. Juknevičienės, L. Volkovo, kuris jau treji metai gyvena Vilniuje, užpuolimas oficialių Lietuvos pareigūnų yra vadinamas politiniu teroro aktu.

“Kodėl Kremlius tai daro? Kodėl pasirinkta Lietuva? Ar taikyta į Lietuvą, ar į Rusijos opoziciją?“ – klausė R. Juknevičienė ir kvietė A. Kubilių pamodeliuoti situaciją, kokie galėtų būtų žmonių, atsakingų už Rusijos politiką Lietuvos atžvilgiu veiksmai ir tikslai.

Pasak A. Kubiliaus, Kremliaus ar Kremliaus per Minską strategiją gana tiksliai jau yra įvardiję VSD savo Grėsmių nacionaliniam saugumui vertinime.

„Kurio visi perskaitė vieną puslapį, bet nebeskaitė kitų puslapių. Neperskaitė dviejų labai aiškių sakinių, kurių vieną aš jau beveik mintinai išmokau: Lukašenkos režimas laiko sau didžiausia grėsme Vakarų paramą opozicijai. Ir antras skirtas konkrečiai Lietuvai. Vadinamojo litvinizmo propagandą ir bandymą užaštrinti Lukašenka naudoja tam, kad supriešintų lietuvius ir baltarusius tam, kad lietuviai mažiau remtų opoziciją. Čia aiški strategija ir Lukašenkos, ir Putino“, – sakė A. Kubilius.

Jis pridūrė, kad L. Volkovo atvejis yra labai reikšmingas „nes tai įvyko pas mus“, ir yra terorizuojami ne tik opozicijos lyderiai, kad bijotų visi. Taip pat tai ir provokacija prieš Lietuvą, kuri yra natūraliai tapusi balsu ir saugiu prieglobsčiu demokratinei Baltarusijos ir Rusijos opozicijai. Šis aktas tarsi signalas abiem pusėms, kad tai nesaugu.

„Šioje vietoje mūsų išvados turi būti labai aiškios – mūsų parama opozicijai. Turi būti stiprinama politinė parama, jos siekiant ir Vakaruose. Bet kartu turime susitvarkyti ir tai, ką aš pavadinčiau fiziniais dalykais: apsauga, sąlygos veikti ir t.t.“, – sakė A. Kubilius.

Pasak R. Juknevičienės, Kremliui yra naudingi žmonės, kurie niekina ir silpnina opoziciją. Kartais tai daro ir tikrai nuoširdūs Ukrainos rėmėjai, tikri Lietuvos patriotai. Politikė pasidalino nerimu, kad vis dar gajus naratyvas, jog A. Navalno komanda buvo imperialistai, kad jie yra Kremliaus projektas ir t.t., nors ta informacija seniai paneigta.

„Kiekvienas, kuris bando kalbėti viešai, turi pagalvoti, ar jis nepasitarnauja Putino ir Lukašenkos strategijos įgyvendinimui. Apie strategiją jau kalbėjome – supriešinti ir menkinti opoziciją visais įmanomais būdais. Kiekvienas turi pats įsivertinti, kokį poveikį turi jo žodžiai ir turi suprasti, kad mes tai matome. Mes, kurie taip pat dalyvaujame toje viešoje erdvėje. Ir mums natūraliai kyla klausimų – kam jūs tai darote?“ – retoriškai klausė A. Kubilius.

„Ką matome viešojoje erdvėje? Youtube Rusų legiono žmonės, kurį visi rodo kaip pavyzdį, kad štai taip turi kovoti rusų opozicija, įžengę į Belgorodo sritį perduoda linkėjimus A. Navalno komandai, sakydami, kad mes suprantame, kokį smūgį  jums Putinas suteikė, mes norime jus padrąsinti ir sustiprinti. Tas pats su Sviatlanos Cichanouskajos komanda, kuri yra užmezgusi labai tamprius ryšius su Ukrainos valdžia, su V. Zelenskio komanda ir dirba labai intensyviai politinį darbą su Kalinovskio pulku“, – kalbėjo A. Kubilius.

Europarlamentaro teigimu, mūsų karo ekspertai komentuoja ir nagrinėja opozicijos veiksmus ir santykius jų gerai nežinodami ir kaip pavyzdį paminėjo vieno eksperto lankantis Kyjive išgirstus ir garsiai ištransliuotus kritiškus Rusijos opozicijos veikėjo Ilja Ponamariovo žodžius Gario Kasparovo atžvilgiu. Tai tik rodo, kad tam neįvardintam ekspertui visiškai nėra žinomi Rusijos opozicijos vidiniai santykiai.

„Žmonėms tik vienas palinkėjimas – galvoti savo galva ir bandyti suvokti, kam tai yra naudinga. Nes kartais nėra ekspertinių duomenų arba tiek žinojimo, kad galėtum patikrinti tas detales, kurios skleidžiamos ir ypatingai socialinėje erdvėje“, – patarė R. Juknevičienė.

Dar viena svarbi aptarta tema – prezidento rinkimai Rusijoje ir ar jie bus pripažįstami pasaulyje, nes lig šiol Putinas buvo legitimus, pripažįstamas Rusijos Federacijos prezidentas.

„Prezidento rinkimai – ne rinkimai. Radau vieną gerą terminą „Politico“, populiariame politikos apžvalgų portale – potiomkiniai rinkimai. Koks skirtumas tarp Potiomkino rinkimų  ir tik ką įvykusių Baltarusijoje? Kas Lietuvoje žino, kad vasario 25 d. Baltarusijoje buvo renkamas parlamentas? Ir čia tas pats. Tokia pat procedūra, tokia pat reikšmė. Kartais pats sau ironiškai pagalvoju, koks skirtumas tarp Brežnevo laikų rinkimų ir Putino laikų rinkimų? Matau vieną skirtumą. Tuo metu rinkimų būstinėse dešrelių vertė buvo didesnė nei dabar“, – ironizavo A. Kubilius.

Po L. Volkovo užpuolimo vėl visi atvykusieji į Lietuvą suplakami į vieną: pabėgę nuo režimo, kurių nėra daug; darbo migrantai, kurių atvykimas tikrai turi būti kontroliuojamas ir  ribojamas; Rusijos agentai ar nusikaltėliai „su plaktukais“. Baltarusių darbuotojų, ekonominių migrantų skaičius – 60 tūkst. (1989 m. pagal Statistikos departamento duomenis buvo apie 65 tūkst., vėliau sumažėjo).

„Tai grynai ekonominė tema, nes verslui reikalinga darbo jėga. Žinoma, galima sakyti, tvarkoje, samdykite brangiau lietuvius ir turėsite tos darbo jėgos, bet šį klausimą reikia nagrinėti grynai kaip ekonominį. Čia niekuo dėta Sviatlana Cichanouskaja. Viena problema yra migracija, kurią reikia ekonomiškai spręsti. Galbūt būtų protinga pristabdyti migraciją iš autoritarinių režimų“, – svarstė A. Kubilius. Jo nuomone, labai svarbu „gaudyti visus Putino ir Lukašenkos agentus ir remti bei saugoti opoziciją“.

„Laikas tikrai labai nelengvas. Šie metai bus protų maišymo metai ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje. Matome tą ir Parlamente. Rusija, kaip rašo „The Economist“, atstatė savo bendradarbių, šnipų ir įtakų agentų tinklą. Būkime labai protingi, būkime labai atsargūs, būkime mąstantys žmonės. Nepasiduokime bandymams mus supriešinti ir padaryti neapykantos emocijos proveržius mūsų šalyje, nes mums tai neturėtų būti būdinga“, – sakė R. Juknevičienė.

A.Kubilius baigdamas pokalbį priminė 2014 m. parengtą programinį strateginį memorandumą „Minkštoji Rusijos sulaikymo strategija“, kuriame buvo sakoma, kad „Lietuvai labai svarbu yra ne tik būti pasiruošus ginti savo teritoriją, žemės teritoriją, bet reikia būti pasiruošus ginti ir savo žmonių širdis ir protus. Nes Kremlius pirmiausia atakuoja į mūsų širdis ir protus. Ir mes turime sugebėti atskirti tą puolimą ir nuo jo gintis.“

×