EP savaitė: COVID-19, biudžetas, teisės viršenybė

2020-11-11 | Europos Parlamentas

Šią savaitę EP nariai svarstys COVID-19 vakcinų įsigijimo ir prieinamumo klausimus, tęs derybas dėl ES biudžeto ir aptars teisės viršenybės padėtį.

Pirmadienį Europos Parlamento atstovai tęs derybas su ES Taryba ir Europos Komisija dėl 2021–2027 m. ilgalaikio ES biudžeto. EP derybose reikalauja padidinti finansavimą 15-ai svarbių ES veiklos programų.

EP Ekonomikos ir Biudžeto komitetai balsuos dėl ekonomikos gaivinimo ir atsparumo priemonės, pagal kurią ES valstybių investicijoms ir reformoms numatyta skirti 672,5 mlrd. eurų dotacijų ir paskolų. Programa siekiama sumažinti COVID-19 pandemijos sukeltą ekonominį ir socialinį poveikį bei sustiprinti ES valstybių ekonomiką. Lietuvai pagal šią programą numatyta 2,4 mlrd. eurų dotacijų.

2021 metų biudžete Parlamentas nori teikti pirmenybę ekonomikos atsigavimui po pandemijos ir klimato krizei. Europarlamentarai taip pat nori padidinti finansavimą programoms, skirtoms remti jaunimą, mokslinius tyrimus, sveikatos sektoriaus darbuotojus ir pagrindines teises.

Ketvirtadienį europarlamentarai aptars savo poziciją dėl programos „ES – sveikatos labui“ 2021–2027 m. finansavimo. EP siekia padidinti lėšas šioje srityje, kad ES valstybės galėtų lengviau įveikti COVID-19 pandemijos sukeltą sveikatos krizę bei pasiruošti tokio masto iššūkiams ateityje. Balsavimas vyks penktadienį.

Taip pat ketvirtadienį europarlamentarai kartu su Europos Komisijos atstovais aptars būsimų COVID-19 vakcinų įsigijimą, diskutuos apie šio proceso skaidrumą bei būtinybę visiems sudaryti vienodas sąlygas gauti vakciną.

Ketvirtadienį ir penktadienį jie balsuos dėl rezoliucijos, kurioje įspės, kad šiuo metu taikomos nepaprastosios pandemijos suvaldymo priemonės kelia piktnaudžiavimo valdžia riziką, paragins valstybes nepažeisti žmogaus ir piliečio teisių.

Antradienį EP Piliečių laisvių komitetas rengia tarpparlamentinį posėdį, skirtą aptarti ir įvertinti pirmąjį metinį teisės viršenybės padėties ES valstybėse vertinimą, kurį rugsėjį pateikė Europos Komisija.

Trečiadienį–penktadienį vyksiančioje trumpojoje EP sesijoje EP nariai taip pat aptars JAV prezidento rinkimų rezultatus, diskutuos apie terorizmo keliamą pavojų spaudos ir saviraiškos laisvei bei švietimui, išrinks EP pirmininko pavaduotoją, balsuos dėl ES ir Kinijos susitarimo dėl geografinių nuorodų apsaugos ir Europos žaliojo kurso investicijų plano.

×