Liudas Mažylis pristato savo kolekcijos atvirukų parodą apie Vilnių: „Kviečiu atpažinti skirtingų epochų Vilnių“

2023-05-03 |

Gegužės 12 d., penktadienį, 17.00 val. Europos Parlamento narys prof. Liudas Mažylis kviečia į savo asmeninės kolekcijos atvirukų parodos „Atpažintas Vilnius“ pristatymą Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos Didžiojoje salėje (Trakų g. 10, Vilnius).

„Šiemet Vilnius mini 700 metų gimtadienį. Įspūdingam jubiliejui ir aš parengiau dovaną vilniečiams, miesto svečiams – tai mano ir mano šeimos archyvo atvirukų kolekcija su pieštaisiais Vilniaus vaizdais iš įvairių laikotarpių, atskleidžianti šio europinio miesto grožį skirtingomis epochomis“, – trumpai autentiškų atvirukų parodą „Atpažintas Vilnius“ apibūdina prof. L. Mažylis. Vienoje svarbiausių miesto bibliotekų parodos metu bus eksponuojama daugiau nei pusantro šimto atvirukų.

Gyvos istorijos liudijimai: Mažylių šeimos archyvas ir asmeninis kolekcininko azartas

Kalbėdamas apie atvirukų kolekciją parodos autorius pastebi, kad įvairiais laikais buvo išleista daugybė atvirukų, skirtų įvairioms Lietuvos vietovėms. „Neabejoju, kad Vilnius tikrai pirmauja. O greta fotografinių įdomų segmentą sudaro pieštieji Vilniaus vaizdai. Tokių turbūt yra daugelio privačiuose archyvuose. Ne išimtis ir Mažylių giminės archyvas. Tad kolekcijos pagrindą sudaro kažkada Mažyliams siųsti bei pačių įsigyti atvirukai, – gyvą istoriją liudijančią kolekciją pristato L. Mažylis. – Tie laikai siekia mano vaikystę bei paauglystę ir sukelia nostalgiškus prisiminimus ne tik apie žmones, kurių galbūt jau nebėra, bet ir apie vaizdus, kurie neabejotinai pakitę.“

Prof. L. Mažylis – Lietuvos filatelistų sąjungos narys – pradėjęs dažniau lankytis kolekcininkų susitikimuose pats ėmė aktyviai rinkti atvirukus su pieštais Vilniaus vaizdiniais. Parodos autorius domėjosi Vlado Drėmos studija „Dingęs Vilnius“, todėl simboliškai šios kolekcijos ekspoziciją pavadino „Atpažintas Vilnius“.

Eksponatuose – skirtingų laikotarpių ir autorių Vilniaus vaizdiniai

Pažintį su Vilniaus miesto istorija filatelijoje L. Mažylis pradėjo nuo pačio pirmojo atvirukų egzistavimo laikotarpio: XIX a. pabaiga – XX a. pradžia. „Pirmiausia pasistengiau įsigyti visus arba beveik visus Mstislavo Dobužinskio pieštuosius Vilniaus vaizdus iki Pirmojo pasaulinio karo. Atėjo eilė ir Adamui Miendzyblockiui – tarpukario laikotarpio atvirukams su Vilniaus vaizdiniais“, – pirmuosius atvirukų kolekcijos apie Vilnių laikotarpius pristato L. Mažylis.

Parodos autorius išskiria ir Kaizerinės Vokietijos okupaciją bei netikėtai pastebi galimą sąsają su Vasario 16-osios Akto likimu. „Tuo metu, Pirmojo Pasaulinio karo metais, Vilniaus vaizdai buvo gaminami masiniais tiražais – vokiečių kariškiai siuntinėdavo juos į namus, –  Kaizerinės Vokietijos okupaciją kaip išskirtinį laikotarpį filatelijai su Vilniaus vaizdais apibūdina prof. L. Mažylis. – Leidyba užsiėmė ir 10-osios armijos laikraščio redakcija, kur tarnavo ir toksai Oscar Woerhle, numanomai tas asmuo, kuris sugebėjo pergabenti 1918-ųjų Vasario 16-osios Aktą į Berlyną, kad tekstas jau vasario 18-ąją būtų paskelbtas tenykštėje spaudoje.“

Pristatydamas parodos „Atpažintas Vilnius“ tarpukario laikotarpį L. Mažylis pastebi, kad jo gimtajame Kaune, tada Laikinojoje sostinėje, leisti atvirukai yra sąlygiškai vadintini „Mes be Vilniaus nenurimsim“. „Neturėtų stebinti, kad Vilnius juose įsivaizduojamas turbūt toks, kokį jį galėta prisiminti iš to neilgo laikotarpio, kai jis priklausė Lietuvai“, – teigia kaunietis prof. L. Mažylis. Pasak jo, nedaug atvirukų tepavyksta aptikti iš nacių okupacijos laikotarpio, o labai gausu – sovietmečio. „Sovietmečiu dominuoja bene Jono Kuzminskio graviūros. Iš pastarųjų dešimtmečių jau Nepriklausomos Lietuvos mano kolekcijoje gausiausiai atstovaujamas Kazys Kęstutis Šiaulytis“, – pristato parodos autorius prof. L. Mažylis.

Vilnius lyg ant delno – atvirukuose atspindimos garsiausios Vilniaus vietos

Pasak prof. L. Mažylio, parodos eksponatų visuma leidžia lankytojams atpažinti įvairias Vilniaus dalis, palyginti, kaip jos atrodė skirtingomis epochomis ir kaip Vilnių siekė, norėjo pavaizduoti įvairaus braižo dailininkai. Parodos dalyviai bus kviečiami „pasivaikščioti“ po Vilniaus pilis, Katedrą, Aušros vartus, senamiestį, universitetą, miestą ir jo apylinkes. Eksponatuose taip pat nemažai ir įvairių miesto bažnyčių vaizdinių: šv. Onos, Bernardinų ir šv. Mykolo, šv. Petro ir Povilo, Misionierių, Dominikonų.

Parodos autorius teigia, kad Vilnius visais laikais buvo vienas gražiausių ir svarbiausių Europos miestų ir tikisi, jog ši paroda paskatins žmones dar labiau domėtis jo istorija. „Kviečiu susitikti ir daugiau pasakojimų apie parodą išgirsti pristatymo metu. Tikiu, kad kiekvienas parodos dalyvis (at)pažins  Vilnių dar geriau“, – prof. L. Mažylis kviečia į parodos „Atpažintas Vilnius“ pristatymą, kuris vyks gegužės 12 d., penktadienį, 17.00 val. Renginys nemokamas, atviras visiems vilniečiams ir miesto svečiams.

Paroda „Atpažintas Vilnius“ Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos Didžiojoje salėje (Trakų g. 10, Vilnius) eksponuojama nuo gegužės 8 iki birželio 30 dienos.

×