Antrai kadencijai išrinkti Europos Parlamento (EP) nariai Rasa Juknevičienė ir Andrius Kubilius Briuselyje vykusiamesavaitės pokalbyje padėkojo rinkėjams už lojalumą ir supratimą, apie ką yra EP.
Lietuva nuo kitų Europos sąjungos (ES) valstybių labai skiriasi, nes EP rinkimai visada lieka Prezidento rinkimų šešėlyje, tad rinkimų kampanija neįsisiūbuoja, o debatai dažnai pasisuka temomis, nesusijusiomis su EP.
„Aš esu nutarusi nekomentuoti apie kokį nors Gražulį, sunkiai pavyksta, tad noriu pasakyti keletą sakinių visiems, kurie mus girdės ir klaus. Nėra čia to Gražulio. Ir jo nebus. Esu tikra. Tik Lietuvoje mes skaitome, kas jam pavyko, nepavyko ir tai yra labai blogai. Taip vyksta Lietuvos politikos “gražulizacija”, todėl atleiskite, mieli žurnalistai, jei žiūrite, bet kai jūs nuolat ir nuolat rašote ir antraštes dedate vien tik apie tai, ką Gražulis daro ir nenorite gilintis ir domėtis apie tai, ką iš tikrųjų kas dirba ir kokie darbai padaryti, tai tada rinkėjai ir domisi tik tokiais dalykais“, − sakė Rasa Juknevičienė.
Kalbėdama apie kaistančią atmosferą dėl būsimo Europos Komisijos komisaro pavardės, ji teigė, kad pirmiausia turėtų būti kalbama apie poziciją, interesą, o tik po to apie kandidato pavardę.
Pasak politiko, tie rezultatai, kuriuos mes gavome, ką rinkėjai padarė per EP rinkimus, yra labai svarbūs – svarbūs ir Lietuvos, ir Europos mastu. Europoje kiekvieno Lietuvos rinkėjo balsas atiduotas už Tėvynės sąjungos kandidatus lėmė ir tai, kad Europos liaudies partija (ELP), kurios nariais mes esame čia EP ir europinėje šeimoje, šiandien išlieka stipriausia ir dar padidėjusi, sustiprėjusi, žiūrint į visas kitas vadinamas centristines proeuropietiškas partijas mes atrodome labai gerai. Nes visos kitos silpo. Ir kai kurios gana dramatiškai (pvz, liberalai, žalieji). Šiuo požiūriu mes esame labai stiprūs ir galime turėti įvairios įtakos ES gyvenimui.“
„Matyt dar reikės kažkiek laiko, kad Lietuvoje būtų suprantama, kad rinkimai į EP yra svarbūs mūsų kasdieniam gyvenimui. To aš tikiuosi“, − vylėsi A. Kubilius.
„Būtent todėl balsai už kokį nors Gražulį, aš čia sąlygiškai sakau, yra balsų išmetimas į šiukšlių dėžę. Jei tie žmonės bus kažkokiose paraštėse arba jokiai frakcijai nepriklausys, arba priklausys toms frakcijoms, kurios neturi reikšmės Europos politikoje, tos frakcijos, kurių atstovų nebus EK struktūroje. Prie ELP svarbos pridėkime tai, kad ir Komisijoje partija turės didžiausią dalį komisarų todėl, kad Vyriausybės, kurios laimėję iš mūsų politinės šeimos,deleguos komisarus. Ir kitas dalykas – labai svarbioje institucijoje – Vadovų taryboje, kur didžiausią svorį sudaro ELP“, − sakė R. Juknevičienė.
Pasak A. Kubiliaus, „akivaizdu, kad ELP, kuri turi didžiausią frakciją Parlamente ir turi pusę visų narių Vadovų taryboje (VT), kur dalyvauja prezidentas G. Nausėda, bet jis yra vienas iš trijų, vadinamų nepriklausomais. O ką reiškia nepriklausomas? Tai reiškia, kad tu nedalyvauji įvairių partinių susibūrimų svarstymuose prieš VT ir ateini į tarybą, kur didžiosios frakcijos, partijos jau yra susitarę, kaip jos spręs vieną ar kitą klausimą. Taigi, jo vaidmuo čia yra ženkliai sumažėjęs dėl nepriklausomumo. ELP turi pusę visų VT – 13 iš 27, premjerų ir prezidentų, kurie dalyvauja VT ir tariasi, kaip spręsti vieną ar kitą problemą. ELP yra tapusi dominuojančia politine jėga visame ES gyvenime“, − sakė A. Kubilius ir pridūrė, kad liberalų dramatiškai mažėja, o socialistams gyvenimas taip pat nėra saldus.
Naujai sudarytoje Europos Komisijoje iš 27 komisarų 13-14 bus ELP atstovai, todėl labai svarbu, kad mūsų atstovas rūpintųsi mums reikšmingais klausimais – saugumo, gynybos, ES plėtros. O kritikuojantys galimą mūsų atstovą G. Landsbergį apie sritis net nekalba. Pasigirstančios kalbos apie kandidatus iš kitų politinių jėgų, kurios nėra nei dabar valdančiojoje koalicijoje Lietuvoje, ar pralaimėjo EP rinkimus, tik rodo siūlančiųjų nekompetenciją ir ES sprendimų priėmimo virtuvės neišmanymą.
„Svarbu aiškiai žinoti kryptį. Natūralu, kad dėl porfelio, apimties bus deramasi ir tariamasi su Ursula von der Leyen, kuri taip yra ELP atstovė. Kai apsisprendžiame dėl srities, toliau klausimas, kas galėtų toje saugumo ir gynybos srityje geriausiai atstovauti Lietuvai ir siekti svarbių rezultatų jau visai ES. Mes, žiūrėdami iš Briuselio, matome Gabrielių Landsbergį, kaip labai gerai žinomą visuose Briuselio koridoriuose ir Europos sostinėse ir tikrai nusipelniusį tarptautinį autoritetą užsienio politikoje. Antras dalykas, kad jis būdamas TS-LKD pirmininku yra gerai žinomas ir ELP bendruomenėje. Ši galimybė turi būti svarbi ne tik mums, ne tik Gabrieliui, bet ir visai Lietuvai. Ir trečia, kaip Lietuva dabar dalyvaus šiame procese: ar visi suvienijame jėgas – Vyriausybė, Seimas, Seimo dauguma, Prezidentas, kuris dalyvauja VT – ir siekia ne G. Landsbergiui, ne konservatoriams, o Lietuvai svarbaus rezultato, ar Prezidentas užsiima rezistencija, galvodamas, kad jei sutrukdys G. Landsbergiui Lietuvos vardu tapti Europos komisaru svarbioje srityje, tai gal tai socialdemokratams tai padės per Seimo rinkimus. Tai menkavertiškas, nevalstybiškas požiūris“, − sakė A. Kubilius.
Nors Lietuvoje dažnai požiūris į partijas ir nėra labai teigiamas, tačiau be jų sunku įsivaizduoti stiprias vyriausybes ar valstybes, todėl labai svarbu, kad tiek politinėje dešinėje, tiek kairėje būtų stiprios, valstybiškai, proeuropietiškai nusiteikusios partijos. Jau kitą savaitę TS-LKD vyks demokratijos šventė, kur pirmą kartą istorijoje sąrašą LR Seimo rinkimams galės reitinguoti ir užsiregistravę žmonės iš išorės. Registracija vyksta iki birželio 20 d. (įskaitytinai) www.demokratijossvente.lt, registruotis gali visi LR piliečiai nuo 16 metų nepriklausantys jokiai kitai politinei partijai ar kitam rinkiminių tikslų turinčiam dariniui, pritariantys TS-LKD veiklai ir vertybėms.
Pasak R. Juknevičienės, reitingavimas bus labai svarbus.
„Aš jau žiūrėjau per šiuos ir per Prezidento rinkimus, kodėl svarbu buvo, kad mūsų partijos atstovė dalyvavo, kai kitos partijos atsitraukė nuo Prezidento rinkimų, nes žiūri į ateitį, kokiu keliu eis Tėvynės sąjunga. Ar eis europietišku keliu, tokiu, kokį mes čia matome. Ir svarbiausia, ar TS-LKD taps ateinančios kartos partija. Ar mes su savo kai kuriais keistais sprendimais, turiu omeny ne visos partijos, bet dalies, galime atsidurti tokioje situacijoje, kad atiduosime kitoms politinėms jėgoms savo augančią, bręstančią kartą. Aš tą matau ir iš savo aplinkos,“ – svarstė EP narė.
A. Kubiliaus teigimu, gyvename tikrai neramiu laiku, todėl Seimo rinkimai bus ypatingai svarbūs. Jis kėlė klausimą– kuria kryptimi po Seimo rinkimų eis Lietuva? „Viena kryptis yra, kurią dabar vis dar siūlo socialdemokratai, Vilija Blinkevičiūtė, kuri į visus postus tinka. Jie dramatiškai sako, kad niekada nebus su TS-LKD jokiose koalicijose, bet tai reiškia vieną dalyką, kad jie eina į koaliciją su Karbauskiu, Žemaitaičiu, Vėgėle, Vaitkaus ir Tomaševskio kombinacija ar Pinskuviene. Gali būti tokia koalicija. Kita galima koalicija yra: TS-LKD, tos pačios dvi liberalų partijos, galbūt Skvernelio vadovaujami Demokratai, jie europietiški žalieji. Antrai alternatyvai yra visos galimybės. Tą parodė Prezidento ir ypač EP rinkimai“, − prognozavo A. Kubilius.