Europos Parlamento (EP) nariai Andrius Kubilius ir Rasa Juknevičienė savaitės apžvalgoje iš Strasbūro daugiausia dėmesio skyrė karui Artimuosiuose Rytuose (visą video įrašą žiūrėkite čia: https://youtu.be/QTSdQZjxg8o)
„Aš aišku nenustebusi, bet pirmą kartą mano politinio gyvenimo istorijoje susitinkant su žmonėmis Lietuvoje, klausinėjama apie karą Izraelyje. Nes anksčiau būdavo taip, kad ten toli, visada įtampos, visada karas vyko ir mes toli. Dabar staiga visi pajutome, kad viskas yra labai arti. Ukraina, savaime aišku, arti. Taip pat turi sau atsakyti į klausimus, kiek tai susiję, kas už to stovi, ar čia tik spontaniškai tas karas vėl išsprogo, ar yra kažkokių interesų“, – mintimis dalijosi R. Juknevičienė, pridūrusi, kad ELP (Europos liaudies partijos) frakcijoje viešėjęs Izraelio ambasadorius minėjo, kad 90 proc. „Hamas“, teroristinės palestiniečių organizacijos finansavimo yra Irano lėšos, taip pat pasirodė pranešimų apie galimą „Wagner“ grupuotės narių įtaką bei Putino šlovinimą.
Politikai apžvelgė trečiadienį Parlamente vykusią diskusiją dėl „Hamas“ atakos prieš Izraelį. R Juknevičienė prisipažino, jog tikėjosi „aštresnių skirtumų tarp kairės ir dešinės, nes Ursulos von der Leyen ir Robertos Metsolos vizitas į Izraelį sukėlė daug nepasitenkinimo tarp kairiųjų, kurį išreiškė ir ES vyr. įgaliotinis Ž. Borelis.
„Tačiau labiausiai išsiskyrė kraštutinė kairė, vadinamieji komunistai. Jie vėl atsigavę, jie vėl „mojuoja“ Palestinos vėliavomis savo kalbėsenoje. Ir skiriasi prioritetai: jei mes visi akcentuojame Izraelio teisę gintis ir tai, kad reikia būtinai sutriuškinti „Hamas“, kaip buvo sutriuškintos iki tol veikusios pavojingos teroristinės organizacijos, tai kairė deda akcentą į Gazą, į tai, kad reikia stabdyti karą paliaubomis, o tai reikštų, kad viskas lieka kaip buvę,“ – kalbėjo europarlamentarė.
Pasak A. Kubiliaus, šiuo metu jaučiamas visų teroristų vienijimasis, o to vienijimosi centras, jo nuomone, yra Maskva.
„Suprantama, kad dėmesys bus nukreiptas nuo Ukrainos į Izraelį, bet ir ne vien dėl dėmesio tai yra daroma, žinant Rusijos, Irano ir „Hamas“ santykius. Matant, kaip pavasarį „Hamas“ lyderiai lankėsi Kremliuje, prisimenant sovietmetį, kaip tie patys Palestinos teroristai šiurpinę visą pasaulį buvo apmokomi terorizmo sovietiniame lageryje, berods Rytų Vokietijoje. Man nekyla abejonių, kad Kremlius taip pat laikė ranką ant mygtuko ir jį dabar panaudojo. Iranas labiausiai, bet Kremlius taip pat laikė ranką ant rankos“, – sakė A. Kubilius.
EP narys teigė, kad „Vakarai visada baiminosi, kad Rusijos pradėtas karas prieš Ukrainą neišsiplėstų į kitas erdves, tačiau jis išsiplėtė. O Vakarai baimindamiesi to išsiplėtimo, stabdė ir ginklų tiekimą Ukrainai, vis galvojo, kad nereikia eskalacijos“.
Tad, anot A. Kubiliaus, Putinas negalėdamas pasiekti jokių rezultatų Ukrainoje plečia karą. „Tam, kad Vakarai ir iš Pietų gautų smūgius, pabėgėliai ir t.t. Putinas labai gerai prisimena 2015-2016 metus, kai jam pavyko Europai sukurti didžiules problemas bombarduojant Siriją, o tai sukėlė didžiulius pabėgėlių srautus ir t.t.“, – svarstė europarlamentaras.
Taip pat, pasak politiko, matomos problemos ir Vakarų situacijos supratime ir elgesyje, kuris yra dviveidiškas.
„Kai iš to paties regiono kilo „Al Qaedos“ terorizmo banga (bokštų dvynių susprogdinimas Niujorke), visų Vakarų reakcija buvo, kad „Al Qaeda“ turi būti sutriuškinta. Buvo imtasi visų veiksmų, net NATO pirmą kartą istorijoje padedant JAV aktyvavo Penktąjį sutarties straipsnį. Buvo 2015-2016 metai, pikas ISIS, „Daeš” ar Islamo valstybės, skirtingi pavadinimai. Kai tokio pat masto teroristai su savo ideologinėmis vėliavomis užėmė didžiules teritorijas Irako, Sirijos regionuose. Ir tada Vakarai su amerikiečių pagalba ėmėsi konkrečių veiksmų, ISIS plėtra buvo sustabdyta, ISIS buvo sutriuškinta. Ir EP dokumentuose matome aiškų įvardijimą – ISIS reikia sutriuškinti. Dabar turime „Hamas“. Tokį patį, bet kai pasižiūri į dabar svarstomus dokumentus, juose rašoma „Izraelis turi teisę gintis“, tarsi tai būtų tik jų reikalas. Mano įsitikinimu, Vakarų pozicija čia turi būti tokia pat – nebus taikos šiame regione, jei „Hamas“ nebus sutriuškintas, jei jis nebus eliminuotas. Tam reikia visų Vakarų pastangų“, – pažymėjo A. Kubilius.
Jis mano, kad šioje situacijoje yra skirtingas niuansas, dėl kurio teks Vakarams labai daug padirbėti viešojoje erdvėje. Tokio mąstymo, kad „Hamas“ yra tas pats, kas ISIS ir „Al Qaeda“ dar nėra dėl to, kad už „Hamas“ stovi Palestina.
„Stovi palestieniečiai dėl kurių teisių, kurių kova su Izraeliu buvo daugelio ideologinių kairiųjų ir ne tik vėliava. Jau dešimtmečius yra kovojama prieš Izraelį, už Palestiną. Ir dabar šiame kontekste „Hamas“ stovi ant Gazos teritorijos ne tik kaip teritorijos, bet jis yra užlipęs ant visų Palestinos žmonių visomis prasmėmis“, – sakė R.Juknevičienė. – „ir ideologine, ir politine, ir fizine“.
Politikė pasakojo apie kraštutinės kairės organizuojamas demonstracijas Palestinai palaikyti ir sakė: „Jei jie išeitų su plakatais išvaduokime Palestiną nuo „Hamas“ – aš eičiau į tokią demonstraciją už palestiniečius, kad galėtume juos išvaduoti.“
„Reikia logiškai susidėlioti visą seką. Taikos šiame regione, jei mes tikrai norime taikos, ir jei norime gero Palestinai, taikos ir gėrio Palestinai nebus, kol ji bus užvaldyta „Hamas“. Yra įvairių užvaldymo formų. „Hamas“ teroristinė organizacija yra užvaldžiusi Palestiną, valstybinį darinį, nors ir be teritorijos. Kremlius – mafijinė, teroristinė organizacija yra užvaldžiusi Rusiją. Turime tą pačia problemą su Sakartvelu, nes jis yra užvaldytas oligarcho Ivanišvili. Iranas. Deja, yra labai aišku, kad jei nori padėti tai valstybei, tai nacijai, turi ją visų pirma išvaduoti iš to užvaldymo. Ir pirmas punktas labai aiškus – ar sutinkame, kad „Hamas“ turi būti sunaikinta, kaip buvo sunaikinta „Al Qaeda“ arba ISIS? Mes atsakome labai aiškiai, taip, turi. Taikiomis priemonėmis nesunaikinsi“, – sakė A. Kubilius.
R.Juknevičienė kaip gydytoja situaciją palygino su vėžiu, kai tiesiog išpjauti blogą darinį nepakaks, tam gali reikėti ir kitų priemonių.
Pasak politikų akivaizdu, kad „Hamas“ nenori taikos, nenori valstybės. Tokia situacija jiems yra naudinga visomis prasmėmis, nes gauna paramą iš įvairių šaltinių (yra informacijos jog pastarosiomis dienomis prieš ataką gauta didžiulė parama iš Rusijos).
„Viena iš priežasčių, kodėl buvo paspaustas mygtukas ir jie būtent dabar startavo su šiuo karu yra ta, kad Izraelis artėjo prie taikos susitarimo su Saudo Arabija. Taip, kaip prieš tai buvo susitarimai su Jungtiniais Arabų Emyratais, su Kataru“, -įžvalgomis dalijosi A. Kubilius.
Politikai taip pat apžvelgė rinkimų rezultatus Lenkijoje, kuriuose ypač džiugina didelis aktyvumas, gausiai dalyvavęs jaunimas ir aiški žinia, kad „Orbano tipo ES perspektyvos nėra“. „Ir Lietuvoje taip pat tiems, kurie bando atsukti Lietuvą į kažkokį retrogradinį orbanišką supratimą yra signalas. Iš Lenkijos visuomet ateidavo naujienos į mūsų kraštą. Čia yra svarbiausia žinia“, – sakė R. Juknevičienė.
„Tai yra vilties požymis. Aš vis bandau atrasti atsakymą į klausimą, kodėl centrinė Europa buvo populizmo, radikalizmo, antieuropietiškumo duobėje? Ir Lenkija pagaliau rodo pavyzdį, kad galima iš to išlipti. Nes mes irgi buvome to stipriai paveikti“, – sakė A. Kubilius.