Panevėžio biuro langai sumirgo tautinių juostų raštais

2021-03-10 | Kovo 11-oji

Kovo 11-osios proga Panevėžyje, Europos Parlamento narių Rasos Juknevičienės ir Andriaus Kubiliaus biuro languose sumirgo tautinių joustų raštai. Audimo ir pynimo technikomis sukurtose juostose – aukštaičių tapatybės ženklai. Paroda skirta Lietuvos akuriamojo Seimo pirmininkui Vytautui Landsbergiui ir visiems Nepriklausomybės atkūrimo akto signatarams pagerbti.

Autentiškais raštais išmargintas juostas sukūrė talentingas panevėžietis, tautodailininkas Gvidas Vilys. Tradicinį amatą jis perėmė iš savo mamos Irenos Onos Vilienės – tautinio paveldo produktų amatininkės, puoselėjančios senąjį audimą. Etnomuzikologo, menotyrininko G. Vilio juostose įausti tradicijų atspindžiai, augalinių ornamentų improvizacijos, natūralių spalvų koloristika.  Vilių kūrinių yra įsigiję Lietuvos nacionalinis bei Panevėžio kraštotyros muziejai, juos pamėgę privatūs kolekcininkai, tautinio amato kūrinių gerbėjai.

Lietuvoje nuo seno audžiamos įvairiaspalvės skirtingų atlikimo technikų juostos, glaudžiai susijusios ne tik su apranga, bet ir su papročiais. Šiandien tautinė juosta yra įgijusi simbolinę reikšmę, pažyminčią mūsų tautos savitumą. Tai ne tik svarbi tautinio kostiumo detalė, juosta − tarsi saitas, jungiantis mus su protėvių pasauliu. Dažno lietuvio namuose tikrai rasime bent po vieną tautinę juostą, atkeliavusią vestuvių, jubiliejaus ar dar kokia kita proga. Tautinę juostelę mėgsta ryšėti ir faktinis Lietuvos Prezidentas prof. V. Landsbergis. Artėjant Kovo 11-ąjai, už Laisvę dėkingi Lietuvos žmonės įsiriša tautinę juostą, kaip pagarbos ženklą atkuriamojo Seimo vadovui ir kitiems Nepriklausomybės akto signatarams.

Vienoje centrinių miesto gatvių įsikūręs biuras sulaukia nemažai lankytojų, tačiau dėl pandemijos apribojus socialinius ryšius, dabar organizuojami tik virtualūs renginiai.

Panevėžio biure dirbančios europarlamentarų padėjėjos Jurga ir Virginija sako: “Pasiilgome jaukių susitikimų su miesto bendruomene, todėl kilo idėja pasveikinti panevėžiečius Kovo 11-osios proga surengiant parodą biuro languose.”

Dvi savaites panevėžiečiai turės progą pasigrožėti unikalia tautinių juostų kolekcija.

×